ZAMEZTE ROSENÍ

Zamezte rosení

Rosení oken je záležitost, která by se neměla v žádném případě podceňovat, jelikož díky rosení může postupem času vzniknout plíseň. Rosení oken vzniká, když se teplý a vlhký vzduch střetne s chladnějším povrchem.

Rosení oken

Příčin rosení oken může být hned několik. Hlavní důvodem nejsou většinou špatně těsnící okna, ale jejich používání. Pokud chceme s rosením oken bojovat, musíme nejdříve zjistit, kde vzniká příčina. Pokud se Vám rosí okenní skla z vnější strany, signalizuje to dobré tepelné izolační vlastnosti oken. Není to tedy závada, ale pouze úkaz proměnlivého počasí. Rosení oken v prostoru mezi skly značí, že prostor není hermeticky uzavřen. To se může stát například v případě praskliny na skle nebo špatným těsněním rámečku a spojení skel.

Zdroje vlhkosti

Vlhkost je nemilá záležitost, která může znepříjemnit život v našem bytě či domě. K uvolnění vody dochází skoro všude - v kuchyni při vaření, v koupelně při sprchování, v obýváku díky rostlinám. Uvolňování vody lze popsat celkem jednoduše např. při  zalévání květin se dostane opět do ovzduší všechna voda, kterou jste zalili květiny. Všechno toto uvolňování má za příčinu hlavně v zimním období výskyt kondenzace vody na okenních sklech. Lepší představu o vypařování vody si můžete udělat v následující tabulce, která znázorňuje některé činnosti, u kterých dochází k vypařování vody.

Pokojové rostliny

7 – 15 g /hodinu

Sprchování

cca 1700 g/hodinu

Pečení

cca 600 g/ hodinu

Pračka

200 – 350 g/hodinu

Nepříjemný problém – Vlhkost oken

Příčinou kondenzace oken z vnitřní strany je vysoká vlhkost v místnosti (koupelny, kuchyně, prádelny atd.).  Správnou cirkulaci vzduchu ovlivní zdroj tepla, ten by měl být umístěn pod oknem anebo v jeho těsné blízkosti. Pokud máme na oknech vnitřní žaluzie, poslouží nám také při omezení vzduchu po skle. V chladných dnech se ovšem doporučuje žaluzie vytahovat, aby nevznikaly tzv. studené kapsy.

Jak odstranit vlhkost v bytě

  1. Správné větrání

    1. Správnou větrací technikou můžeme zabránit tomu, aby nedocházelo k delšímu výskytu kondenzace vody na izolačním skle. Dlouhým větráním dosáhnete pouze ztráty energie, čemuž se chceme vyvarovat. Jako nejlepší způsob správného větrání doporučujeme co nejrychlejší výměnu vzduchu.

  2. Rovnoměrné vytápění

    1. Místnosti bychom měli rovnoměrně vytápět. Nemělo by docházet k tomu, že v jedné místnosti bude přetopeno a v druhé zima. V noci nedoporučujeme snižovat výrazně teplotu v místnosti.

  3. Omezit tvorbu vodní páry

    1. Měli bychom dbát na to, aby v místnosti nevznikalo příliš vodních par. V místnostech, jako jsou kuchyně nebo koupelna bohužel nejde vlhkosti zabránit. Je však možné si vypomoci průvanem (současným otevřením oken v protilehlých místnostech).

  4. Zvyšování teploty skla

    1. Topné těleso umístěné pod oknem patří k velké výhodě při boji s vlhkostí. Suchý teplý vzduch na izolačním skle absorbuje vlhkost a sklo se neochlazuje tak silně.